2011 America East Tennis Championship
April 29-May 1, Yale Tennis Center, New Haven, Conn.

Sunday, May 1
Men's Final

#1 Binghamton 4, #2 UMBC 1
Doubles
1. Vloedgraven/Wong (Binghamton) led Hodel/Adewumi (UMBC) -- DNF 7-6
2. Jain/A. Haggai (Binghamton) d. Phiri/Winklaar (UMBC) -- 8-5
3. Bornkessel/Devos (Binghamton) d. Duprat/Berret (UMBC) -- 8-3

Singles
1. Vloedgraven (Binghamton) d. Hodel (UMBC) -- 6-0, 6-1
2. Jain (Binghamton) led Winklaar (UMBC) -- DNF 6-3, 4-6, 2-1
3. Wong (Binghamton) d. Adewumi (UMBC) -- 6-3, 7-5 (clinched match)
4. A. Haggai (Binghamton) led Duprat (UMBC) -- DNF 7-5, 4-2
5. Berret (UMBC) d. R. Haggai (Binghamton) -- 6-4, 6-1
6. Devos (Binghamton) d. Phiri (UMBC) -- 6-3, 6-3

Women's Final

#2 Boston U. 4, #1 Binghamton 3
Doubles
1. Edelman/Bates (Binghamton) d. Nunic/Laszloffy (Boston U.) -- 8-5
2. Santos/Smirnova (Binghamton) d. Athanasiadis/Linero (Boston U.) -- 8-1
3. Mical/Steiner (Boston U.) d.
Bykovskaya/Leibowicz (Binghamton) -- 8-5

Singles
1. Edelman (Binghamton) d. Nunic (Boston U.) -- 6-2, 3-6, 6-3 
2. Laszloffy (Boston U.) d. Bates (Binghamton) -- 6-1, 6-4
3. Santini (Boston U.) d. Santos (Binghamton) -- 6-2, 6-4
4. Smirnova (Binghamton) d. Mical (Boston U.) -- 6-3, 6-3
5. Athanasiadis (Boston U.) d. Bykovskaya (Binghamton) -- 6-2, 6-7, 6-2
6. Linero (Boston U.) d. Leibowicz (Binghamton) -- 6-1, 6-0


Saturday, April 30
Men's Semifinals

#1 Binghamton 5, #4 Stony Brook 0
Doubles
1. Vloedgraven/Wong (Binghamton) d. Kailaheimo/Duru (Stony Brook) -- 8-1
2. A. Haggai/Jain (Binghamton) d. Schmitz/Sztabholz (Stony Brook) -- 8-1
3. Devos/Bornkessel (Binghamton) led Fomin/Arciuli (Stony Brook) -- DNF 5-4

Singles
1. Vloedgraven (Binghamton) d. Fomin (Stony Brook) -- 6-3, 6-2
2. Jain (Binghamton) d. Kailaheimo (Stony Brook) -- 6-3, 6-4
3. Wong (Binghamton) d. Arciuli (Stony Brook) -- 6-0, 6-3
4. A. Haggai (Binghamton) d. Schmitz (Stony Brook) -- 6-1, 6-4
5. R. Haggai (Binghamton) led Sztabolz (Stony Brook) -- DNF 4-6, 6-3, 2-0
6. Devos (Binghamton) played Duru (Stony Brook) -- DNF 4-6, 6-2, 1-1

#2 UMBC 4, #3 Boston U. 0
Doubles
1. Friedman/Kopelman (Boston U.) led Hodel/Adewumi (UMBC) -- DNF 7-5
2. Winklaar/Phiri (UMBC) d. Frieder/Pendleton (Boston U.) -- 8-4
3. Duprat/Berret (UMBC) d. Hallenbeck/Vanberkel (Boston U.) -- 8-1

Singles
1. Friedman (Boston U.) led Hodel (UMBC) -- DNF 7-5, 0-2
2. Winklaar (UMBC) d. Frieder (Boston U.) -- 6-2, 6-1
3. Kopelman (Boston U.) led Adewumi (UMBC) -- DNF 6-4, 0-4
4. Duprat (UMBC) d. Brunet (Boston U.) -- 6-1, 6-1
5. Berret (UMBC) d. Hallenbeck (Boston U.) -- 6-3, 6-3
6. Phiri (UMBC) led Chang (Boston U.) -- DNF 7-5, 3-1

Women's Semifinals

#1 Binghamton 4, #4 UMBC 0
Doubles
1. Edelman/Bates (Binghamton) vs. Jackman/Gregara Cano (UMBC) -- UNF 7-4
2. Santos/Smirnova (Binghamton) d. Berghaus/Mannix (UMBC) -- 8-5
3. Bykovskaya/Leibowicz (Binghamton) d. Danielsson/Stange-Jonsson (UMBC) -- 8-4

Singles
1. Edelman (Binghamton) d. Berghaus (UMBC) -- 7-6 (3), 6-0
2. Bates (Binghamton) led Jackman (UMBC) -- DNF 6-1, 4-3
3. Santos (Binghamton) d. Gregara-Cano (UMBC) -- 6-3, 6-0
4. Smirnova (Binghamton) d. Danielsson (UMBC) -- 6-2, 6-2
5. Bykovskaya (Binghamton) led Mannix (UMBC) -- DNF 7-5, 1-5
6. Stange-Jonsson (UMBC) led Leibowicz (Binghamton) -- DNF 6-4, 5-4

#2 Boston U. 4, #3 Stony Brook 3 
Doubles
1. Mehter/Appineni (Stony Brook) led Nunic/Laszloffy (Boston U.) -- DNF 5-7
2. Hanson/Mkervalidze (Stony Brook) d. Athanasiadis/Linero (Boston U.) -- 8-7
3. Lagvilava/Krishnan (Stony Brook) d. Mical/Steiner (Boston U.) -- 8-5

Singles
1. Nunic (Boston U.) d. Lagvilava (Stony Brook) -- 6-3, 2-6, 6-2
2. Laszloffy (Boston U.) d. Mehter (Stony Brook) -- 6-4, 6-2
3. Appineni (Stony Brook) d. Santini (Boston U.) -- 6-4, 6-2
4. Mical (Boston U.) d. Krishnan (Stony Brook) -- 7-6 (4), 1-6, 6-4
5. Athanasiadis (Boston U.) d. Hanson (Stony Brook) -- 6-2, 6-2
6. Mkervalidze (Stony Brook) d. Linero (Boston U.) -- 6-1, 4-6, 6-4

Women's Consolation

#5 Albany 7, # 6 Hartford 0
Doubles
1. Ma/Brooks (Albany) d. Zampas/Sabatino (Hartford) 8-5
2. Coughlin/Mackey (Albany) d. Haynal/Gileau (Hartford) 8-3
3. Drake/Iannone (Albany) d. Lennon/Willhoft (Hartford) 8-1

Singles
1. Ma (Albany) d. Zampas (Hartford) 6-3, 6-1
2. Mackey (Albany) d. Sabatino (Hartford) 6-1, 6-3
3. Brooks (Albany) d. Harel (Hartford) 6-0, 6-1
4. Iannone (Albany) d. Haynal (Hartford) 6-1, 6-0
5. Coughlin (Albany) d. Lennon (Hartford) 6-0, 6-2
6. Drake (Albany) d. Gileau (Hartford) 6-2, 6-1

Friday, April 29
Women's First Round

#3 Stony Brook 4, #6 Hartford 0

Doubles
1. Mehter/Appineni (Stony Brook) d. Zampas/Sabatino (Hartford) -- 8-2
2. Hanson/Mkervalidze (Stony Brook) d. Haynal/Gileau (Hartford) -- 8-2
3. Lagvilava/Krishnan (Stony Brook) d. Lennon/Willhoft (Hartford) -- 8-0

Singles
1. Lagvilava (Stony Brook) led Sabatino (Hartford) -- DNF 6-0, 4-0
2. Mehter (Stony Brook) led Harel (Hartford) -- DNF 6-0, 4-0
3. Appineni (Stony Brook) d. Haynal (Hartford) -- 6-0, 6-1
4. Krishnan (Stony Brook) d. Lennon (Hartford) -- 6-0, 6-0
5. Hanson (Stony Brook) led Gileau (Hartford) -- DNF 6-0, 4-2
6. Mkervalidze (Stony Brook) d. Willhoft (Hartford) -- 6-0, 6-0

#4 UMBC 4, #5 Albany 0
Doubles
1. Jackman/Gregara-Cano (UMBC) led Ma/Brooks (Albany) -- DNF 7-0
2. Berghaus/Mannix (UMBC) d. Coughlin/Mackey (Albany) -- 8-0
3. Danielsson/Stange-Jonsson (UMBC) d. Iannone/Drake (Albany) -- 8-1

Singles
1. Berghaus (UMBC) led Ma (Albany) -- DNF 6-2, 4-1
2. Jackman (UMBC) led Mackey (Albany) -- DNF 6-3, 4-0
3. Gregara-Cano (UMBC) d. Brooks (Albany) -- 6-0, 6-0
4. Danielsson (UMBC) d. Iannone (Albany) -- 6-2, 6-1
5. Coughlin (Albany) led Mannix (UMBC) -- DNF 6-3, 0-2
6. Stange-Jonsson (UMBC) d. Drake (Albany) -- 6-0, 6-2


Men's First Round

#4 Stony Brook 4, #5 Hartford 0
Doubles
1. Kailaheimo/Duru (Stony Brook) d. Bhalla/Isaacson (Hartford) -- 8-2
2. Sztabholz/Schmitz (Stony Brook) led Neves/Nedelcu (Hartford) -- DNF 5-4
3. Fomin/Arciuli (Stony Brook) d. Floum/de los Santos (Hartford) -- 8-0

Singles
1. Fomin (Stony Brook) d. Bhalla (Hartford) -- 6-1, 6-1
2. Neves (Hartford) led Kailaheimo (Stony Brook) -- DNF 5-4
3. Arciuli (Stony Brook) led Isaacson (Hartford) -- DNF 6-4, 3-1
4. Schmitz (Stony Brook) led Floum (Hartford) -- DNF 6-3, 2-2
5. Sztabholz (Stony Brook) d. Nedelcu (Hartford) -- 6-1, 6-2
6. Duru (Stony Brook) d. de los Santos (Hartford) -- 6-1, 6-2