Licensed to America East Conf. Championship Meet
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/6/2013 11:19 AM
                     America East - 2/11/2013 to 2/12/2013                     
                   2013 Indoor Track and Field Championships                   
                        Reggie Lewis Center - Boston MA                        
                               Performance List                                
 
Event 1  Men Heptathlon
===============================================================================
           Name                        Year School               Points     Finals
===============================================================================
  1        Johnson, Daniel               SO New Hampshir             NP 
  2        Parent, Tyler                 JR Vermont                  NP 
  3        Scannapieco, Alfonso          JR Albany                   NP 
  4        Mulcahy, Tyler                FR New Hampshir             NP 
  5        Rybak, John                   JR UMBC                     NP 
  6        Simon, Ed                     FR Vermont                  NP 
  7        Rentzsch, Vincent             FR UMBC                     NP 
  8        Mattera, Nicholas             JR Albany                   NP 
  9        Helman, Adam                  SR Binghamton               NP 
 10        Cooper, Sean                  SR Albany                   NP 
 11        Rutter, James                 JR Maine                    NP 
 12        York, Matthew                 JR Maine                    NP 
 13        Toothaker, Matthew            SR Maine                    NP 
 
Event 3  Men 60 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
  1        Morris, Kareem                JR Albany                 6.88 
  2        Long, Dennison                SR UMBC                   6.88 
  3        Williams Jr., Donald          JR Albany                 6.91 
  4        Del Duca, Frank               JR Maine                  6.95 
  5        Reed, James                   JR Maine                  7.00 
  6        Rachiele, Jake                SR Albany                 7.01 
  7        Waters, Earnest               SR Albany                 7.02 
  8        Sterling, Alex                SO Binghamton             7.02 
  9        Adejuyigbe, Victor            JR New Hampshir           7.04 
 10        Koenig, Anderson              FR Vermont                7.08 
 11        Keating, Evan                 SO Vermont                7.13 
 12        Balderson, Pat                JR UMBC                   7.15 
 13        Ziegler, Eric                 SO Binghamton             7.16 
 14        Diggs, Ansu                   SR Hartford               7.21 
 15        Teyibo, Oladosu               JR UMBC                   7.22 
 16        Pelletier, Dylan              FR New Hampshir           7.25 
 17        Reilly, Stephen               SR Stony Brook            7.25 
 18        Baker, Kyle                   JR UMBC                   7.30 
 19        Decarlo, Christopher          FR New Hampshir           7.31 
 20        Chu, Kyle                     SO Vermont                7.36 
 21        Roper, Ralph                  JR Hartford               7.42 
 
Event 5  Men 60 Meter Hurdles Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
  1        Proctor, Trae                 SR UMBC                   7.89 
  2        Reed, James                   JR Maine                  7.97 
  3        Black, Cameron                FR Binghamton             8.28 
  4        Beckford, Rudje               FR Albany                 8.38 
  5        Wagner, Shane                 SR Albany                 8.41 
  6        HoddWells, Max                SR New Hampshir           8.60 
  7        Leithiser, Jake               SO Maine                  8.60 
  8        Duncan, Mallory               SO Vermont                8.60 
  9        Ferreira, Brian               FR New Hampshir           8.68 
 10        Cooper, Sean                  SR Albany                 8.68 
 11        Quitzau, Erik                 JR Hartford               8.73 
 12        Feeley, Matt                  SO Vermont                8.74 
 
Event 7  Men 200 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
  1        Long, Dennison                SR UMBC                  21.59 
  2        Santana, Jonathan             SR Albany                21.72 
  3        Jones, Taariq                 FR Albany                22.26 
  4        Beckford, Rudje               FR Albany                22.41 
  5        Robinson, Austin              JR Albany                22.45 
  6        Williams Jr., Donald          JR Albany                22.52 
  7        Sullivan, Nicholas            SO New Hampshir          22.56 
  8        McCormack Jr., Winston        JR Albany                22.59 
  9        Diggs, Ansu                   SR Hartford              22.84 
 10        Al-Doori, Zaid                SO Binghamton            22.85 
 11        Koenig, Anderson              FR Vermont               22.89 
 12        Decarlo, Christopher          FR New Hampshir          23.05 
 13        Viola, Joseph                 SO Maine                 23.10 
 14        Baker, Kyle                   JR UMBC                  23.14 
 15        Graham, Gario                 SR Hartford              23.17 
 16        Rachiele, Jake                SR Albany                23.19 
 17        Casey, Jared                  JR Hartford              23.36 
 18        Iosebashvili, Michael         JR Hartford              23.40 
 19        Roper, Ralph                  JR Hartford              23.47 
 20        Balderson, Pat                JR UMBC                  23.56 
 21        Reilly, Stephen               SR Stony Brook           23.78 
 22        Keating, Evan                 SO Vermont               23.85 
 23        Chu, Kyle                     SO Vermont               24.90 
 
Event 9  Men 400 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
  1        Santana, Jonathan             SR Albany                48.00 
  2        Petit-Frere, Alex             SR Albany                48.54 
  3        Jones, Taariq                 FR Albany                49.23 
  4        Leithiser, Jake               SO Maine                 49.50 
  5        Keefer, Zach                  JR Binghamton            49.60 
  6        Obeng-Agyapong, Jeremiah      FR Albany                49.67 
  7        Wagner, Shane                 SR Albany                49.85 
  8        Gilbert, Casey                SR Binghamton            49.85 
  9        Penn, Isaiah                  SO New Hampshir          50.08 
 10        Coaxum, Niko                  FR UMBC                  50.08 
 11        Robinson, Jerome              SR Binghamton            50.26 
 12        Linden, Max                   FR Binghamton            50.54 
 13        Kelley, Paul                  JR Maine                 50.56 
 14        Tahtamoni, Eric               FR Hartford              50.83 
 15        Merrill, Scott                SO Maine                 51.07 
 16        Graham, Gario                 SR Hartford              51.24 
 17        Judge, Alex                   SR Vermont               52.05 
 18        Myers, Sha-Kim                SR UMBC                  52.17 
 19        Richard-Snipes, Robert        FR New Hampshir          52.62 
 
Event 11  Men 500 Meter Dash Prelims
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
  1        Bajulaiye, Temi               FR Binghamton          1:04.53 
  2        Jennings, Mike                SR Binghamton          1:04.72 
  3        Karam, Charles                SR Albany              1:04.98 
  4        Abara, Oluebube               SR Albany              1:05.49 
  5        Small, Ryan                   SO Albany              1:06.00 
  6        Albin, Andrew                 SO New Hampshir        1:06.40 
  7        Nabinett, Diamere             SO Albany              1:06.57 
  8        Taylor, Robert                JR Stony Brook         1:06.80 
  9        Switzer, Mitchell             SR Vermont             1:07.32 
 10        Greenwald, Ben                FR Vermont             1:07.32 
 11        DuPlessis, Thomas             FR Stony Brook         1:07.74 
 12        Jacobs, Adam                  JR Stony Brook         1:07.94 
 13        Lemay, Joseph                 JR New Hampshir        1:07.98 
 14        Sullivan, Brian               FR New Hampshir        1:08.72 
 
Event 13  Men 800 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
  1        Smith, Andrew                 JR UMBC                1:53.05 
  2        Anderson, James               SO New Hampshir        1:54.27 
  3        Stillman, Andrew              SR Vermont             1:55.07 
  4        Pirnie, Andrew                SO Albany              1:55.12 
  5        Deluna, Nick                  SO Vermont             1:55.51 
  6        Stys, Eric                    JR New Hampshir        1:55.93 
  7        Fernandez, Chris              JR Binghamton          1:55.94 
  8        Subran, Daryl                 JR Albany              1:56.19 
  9        Nee, Liam                     JR Maine               1:56.26 
 10        Avalos, Raul                  JR Binghamton          1:56.82 
 11        Rodriguez, Chris              SR Hartford            1:57.90 
 12        Nee, Logan                    SO Maine               1:58.62 
 13        Lowry, Dylan                  JR Albany              1:58.92 
 14        O'Donnell, Gregory            SO Maine               1:59.15 
 15        Cook, Zachary                 SO Albany              2:00.14 
 16        Jones, Ryan                   SR Albany              2:00.80 
 
Event 15  Men 1000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
  1        Greene, Kevin                 JR New Hampshir        2:25.99 
  2        DeLallo, John                 SO Albany              2:28.34 
  3        Miller, Josh                  FR Binghamton          2:28.90 
  4        Moser, Alexander              JR Maine               2:29.22 
  5        Kereszetes, Andrew            FR UMBC                2:29.76 
  6        Bhatt, Dean                   SO New Hampshir        2:30.27 
  7        Florkiewicz, Ryan             SR Albany              2:30.74 
  8        Benzaid, Youness              JR Albany              2:30.88 
  9        Scarpelli, Ryan               FR Albany              2:31.16 
 10        Moretti, Jeffrey              SO New Hampshir        2:32.24 
 11        Brown, Timothy                SO New Hampshir        2:32.95 
 12        Fitzpatrick, Michael          FR Maine               2:33.56 
 13        Davis, Calvin                 JR Binghamton          2:34.57 
 14        Gervais, David                JR New Hampshir        2:34.71 
 15        Snak, James                   JR Stony Brook         2:34.74 
 16        O'Leary, Thomas               FR Vermont             2:35.13 
 17        Scofield, Oliver              FR Vermont             2:36.72 
 18        Kimmey, Sam                   JR Stony Brook         2:36.74 
 19        Love, Jamie                   JR Vermont             2:39.58 
 
Event 17  Men 1 Mile Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
  1        Snodgrass, Ben                JR Binghamton          4:10.57 
  2        Moser, Alexander              JR Maine               4:10.78 
  3        DeLallo, John                 SO Albany              4:10.93 
  4        Greene, Kevin                 JR New Hampshir        4:12.75 
  5        Hathaway, Nathaniel           SO New Hampshir        4:14.70 
  6        Albino, Jake                  JR UMBC                4:16.51 
  7        Hutton, Noah                  SO UMBC                4:16.73 
  8        McBrien, Ethan                SR Vermont             4:17.81 
  9        Chabot, Zachary               SO New Hampshir        4:19.24 
 10        Motivala, Devin               FR Vermont             4:19.95 
 11        Farinella, Raymond            FR Albany              4:21.16 
 12        Davis, Charles                FR Hartford            4:27.65 
 13        Vazquez, Gabriel              FR Stony Brook         4:28.74 
 14        Choiniere, Jonathan           SO Hartford            4:31.31 
 
Event 19  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
  1        Sinotte, Cory                 JR New Hampshir        8:25.21 
  2        Papastrat, Vasili             SR Binghamton          8:27.15 
  3        Cullenberg, E Kelton          JR Maine               8:27.67 
  4        Prizzi, John                  SO New Hampshir        8:28.29 
  5        Buchanan, Christopher         SO Albany              8:29.03 
  6        Frigge, Tyler                 JR Stony Brook         8:29.77 
  7        Schuler, Eric                 SO UMBC                8:30.37 
  8        Martinez, Jeff                SR Binghamton          8:30.84 
  9        Clary, Ethan                  SR Albany              8:32.55 
 10        Frost, Collin                 SO Binghamton          8:34.51 
 11        Omar, Hassan                  FR UMBC                8:35.01 
 12        Semeon, Redatu                FR UMBC                8:35.37 
 13        Gaetani, Anthony              SR Binghamton          8:35.77 
 14        Lemon, Nicholas               JR Stony Brook         8:38.94 
 15        Santos, Jason                 SR Binghamton          8:39.11 
 16        Cowing, TJ                    SR UMBC                8:41.09 
 17        Sommer, James                 FR Albany              8:41.22 
 18        Kun, Mitchell                 FR Stony Brook         8:41.24 
 19        Miller, Luke                  FR New Hampshir        8:42.35 
 20        Gagnon, Samuel                SO New Hampshir        8:46.12 
 21        Leighton, Sean                JR New Hampshir        8:46.89 
 22        Busque, John                  JR Hartford            8:47.15 
 23        Phillips, Taylor              SR Maine               8:48.61 
 24        Roa, Carlos                   JR Stony Brook         8:48.83 
 25        Anderstrom, Aaron             FR Vermont             8:52.11 
 26        Leuchanka, Aliaksandr         SR Albany              8:52.91 
 27        Hardiman, Ryan                JR Maine               8:54.32 
 28        Zampariello, Matt             SO Stony Brook         8:56.21 
 29        DiSalvo, Vinny                JR UMBC                8:56.23 
 30        Orach, Jesse                  FR Maine               8:57.30 
 31        Hazelhurst, Fletcher          FR Vermont             9:02.62 
 32        Buser, Erik                   FR Vermont             9:08.56 
 33        Vasadi, Lukas                 FR Stony Brook         9:15.69 
 
Event 21  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
  1        Cullenberg, E Kelton          JR Maine              14:40.90 
  2        Clary, Ethan                  SR Albany             14:44.61 
  3        Sinotte, Cory                 JR New Hampshir       14:46.62 
  4        Papastrat, Vasili             SR Binghamton         14:50.04 
  5        Omar, Hassan                  FR UMBC               14:54.04 
  6        Santos, Jason                 SR Binghamton         14:57.88 
  7        DiSalvo, Vinny                JR UMBC               15:02.95 
  8        Sommer, James                 FR Albany             15:09.52 
  9        Leighton, Sean                JR New Hampshir       15:09.62 
 10        Lemon, Nicholas               JR Stony Brook        15:10.68 
 11        Gaetani, Anthony              SR Binghamton         15:11.81 
 12        Johnson, Matt                 SO Binghamton         15:13.86 
 13        Busque, John                  JR Hartford           15:15.67 
 14        Cowing, TJ                    SR UMBC               15:17.66 
 15        Hausamann, Ethan              FR Binghamton         15:21.38 
 16        Gagnon, Samuel                SO New Hampshir       15:22.75 
 17        Roa, Carlos                   JR Stony Brook        15:28.09 
 18        Vallecorsa, Jonathan          FR Binghamton         15:29.10 
 19        Anderstrom, Aaron             FR Vermont            15:33.80 
 20        Leuchanka, Aliaksandr         SR Albany             15:35.56 
 21        Wildgoose, Jeremy             SO New Hampshir       15:35.58 
 22        Bove, Hayden                  FR Maine              16:19.38 
 
Event 23  Men Long Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1        Morris, Kareem                JR Albany             23-01.25 
  2        Howell, Kadeem                SR Albany             23-00.75 
  3        Hayes, Lamar                  SO Stony Brook        22-10.50 
  4        Cunningham, Colby             FR Vermont            22-07.00 
  5        Del Duca, Frank               JR Maine              22-05.75 
  6        Ziegler, Eric                 SO Binghamton         22-03.75 
  7        Teyibo, Oladosu               JR UMBC               22-01.75 
  8        Leithiser, Jake               SO Maine              22-00.75 
  9        Rentzsch, Vincent             FR UMBC               21-11.75 
 10        Meade, Nathaniel              JR Maine              21-08.00 
 11        Caballero, Miguel             FR Maine              21-07.25 
 12        Traylor, Matt                 SO Binghamton         21-06.00 
 13        Ciabattoni, Dan               SR Vermont            20-11.75 
 14        De La Cruz, Stanley           SO Albany             20-09.25 
 15        HoddWells, Max                SR New Hampshir       20-08.50 
 16        Obemeata, Aboshioma           SR UMBC               20-07.00 
 17        Anderson Jr, Steven           FR Maine              20-07.00 
 18        Chase, V                      JR Vermont            20-02.25 
 19        Pelletier, Dylan              FR New Hampshir       19-09.00 
 
Event 25  Men Triple Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1        Obemeata, Aboshioma           SR UMBC               48-06.75 
  2        Meade, Nathaniel              JR Maine              48-03.50 
  3        Howell, Kadeem                SR Albany             47-03.50 
  4        HoddWells, Max                SR New Hampshir       46-05.25 
  5        Bowen Jr., Alexander          SO Albany             46-00.00 
  6        Ramsey, Chris                 FR Binghamton         45-03.75 
  7        Vincent, Emmanuel             SO Maine              45-02.25 
  8        De La Cruz, Stanley           SO Albany             44-05.25 
  9        Stephenson, Christopher       SO Albany             44-02.75 
 10        Teyibo, Oladosu               JR UMBC               43-04.25 
 11        Chase, V                      JR Vermont            43-03.00 
 12        Pepper, Robert                FR Hartford           42-10.75 
 13        Ogletree, Chris               SO Vermont            42-05.50 
 14        Murray, Darian                SO Maine              41-09.75 
 15        Pelletier, Dylan              FR New Hampshir       41-07.00 
 
Event 27  Men High Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1        Bowen Jr., Alexander          SO Albany              7-01.00 
  2        King, Jon                     FR Binghamton          6-08.25 
  3        Cunningham, Colby             FR Vermont             6-06.75 
  4        Drammeh, Momodou              JR UMBC                6-06.75 
  5        Martin, Tyler                 FR Maine               6-06.25 
  6        Guarente, Matthew             SR New Hampshir        6-06.25 
  7        Leithiser, Jake               SO Maine               6-05.00 
  8        Tenney, Aaron                 JR Vermont             6-04.75 
  9        Stephenson, Christopher       SO Albany              6-04.25 
 10        Guarente, Jason               SR New Hampshir        6-04.00 
 11        Richard-Snipes, Robert        FR New Hampshir        6-02.00 
 12        Ferreira, Brian               FR New Hampshir        6-00.50 
 13        Roemer, Gregory               FR Maine               6-00.00 
 14        Obemeata, Aboshioma           SR UMBC                5-10.75 
 
Event 29  Men Pole Vault
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1        Scannapieco, Alfonso          JR Albany             17-00.75 
  2        Helman, Adam                  SR Binghamton         15-03.00 
  3        Mattera, Nicholas             JR Albany             14-09.00 
  4        Martel, Brian                 SR Maine              14-05.25 
  5        Morris, Bryan                 FR New Hampshir       13-11.25 
  6        Nock, Chris                   SO Binghamton         13-09.25 
  7        Olsen, Connor                 FR Binghamton         13-09.25 
  8        Miceli, Joe                   FR Binghamton         13-09.25 
  9        Cooper, Sean                  SR Albany             13-07.25 
 10        Stott, Liam                   JR UMBC               13-07.25 
 11        Chevalier, Sam                SO Vermont            13-03.50 
 12        St.Peter, Kyle                SR Maine              12-07.50 
 
Event 31  Men Shot Put
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1        Gagne, Justin                 JR Maine              59-05.00 
  2        Clark, Donald                 SR Maine              55-00.75 
  3        Adantor, Yao                  JR UMBC               51-07.75 
  4        Serafenas, Thor               JR UMBC               50-04.00 
  5        Woodbury, Brian               JR Maine              50-02.00 
  6        Lyle, Cameron                 SR New Hampshir       49-04.25 
  7        McDearmon, Cameron            SR UMBC               48-10.25 
  8        Heikkila, Pat                 SO Binghamton         48-03.50 
  9        Dupuis, Christopher           SR New Hampshir       46-07.25 
 10        Kihl, Jordan                  FR Binghamton         46-04.75 
 11        Kaczmarek, Samuel             FR Hartford           46-03.25 
 12        Koh, Matthew                  FR Stony Brook        42-09.50 
 13        Renaud, Jacob                 SO New Hampshir       42-04.75 
 14        Thomas, Mark                  FR Albany             42-01.25 
 15        Hand, Chris                   SO Stony Brook        39-05.00 
 16        Lynch, Thomas                 FR New Hampshir       39-01.75 
 17        Fratto, Anthony               JR Stony Brook        38-04.00 
 
Event 33  Men Weight Throw
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1        McDearmon, Cameron            SR UMBC               60-03.75 
  2        Platel, Jacob                 JR Binghamton         57-08.25 
  3        Jumpp, George                 JR New Hampshir       56-10.00 
  4        Serafenas, Thor               JR UMBC               55-07.50 
  5        Lyle, Cameron                 SR New Hampshir       55-01.00 
  6        Adantor, Yao                  JR UMBC               54-08.00 
  7        Feathers, Greg                SR Binghamton         53-09.00 
  8        Hand, Chris                   SO Stony Brook        53-01.00 
  9        Stinsman, Raymond             JR UMBC               51-07.00 
 10        Thomas, Mark                  FR Albany             51-06.25 
 11        Dupuis, Christopher           SR New Hampshir       50-09.50 
 12        Heikkila, Pat                 SO Binghamton         48-10.00 
 13        Cleary, Simon                 SR Albany             47-07.75 
 14        Bensaull, Jason               JR Binghamton         46-08.25 
 15        Edokobi, Nnamdi               SO UMBC               45-09.75 
 16        Fratto, Anthony               JR Stony Brook        45-05.25 
 17        Renaud, Jacob                 SO New Hampshir       45-01.75 
 18        Kihl, Jordan                  FR Binghamton         44-11.50 
 19        Harty, Thomas                 SO Stony Brook        42-06.00 
 20        Lynch, Thomas                 FR New Hampshir       42-04.75 
 
Event 35  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Vermont  'A'                                              NT 
  2  Umbc  'A'                                                 NT 
  3  Binghamton  'A'                                           NT 
  4  Albany  'A'                                               NT 
  5  Maine  'A'                                                NT 
  6  Hartford  'A'                                             NT 
  7  Stony Brook  'A'                                          NT 
  8  New Hampshire  'A'                                        NT 
 
Event 37  Men 4x800 Meter Relay
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Vermont  'A'                                              NT 
  2  Umbc  'A'                                                 NT 
  3  Binghamton  'A'                                           NT 
  4  Albany  'A'                                               NT 
  5  Maine  'A'                                                NT 
  6  Hartford  'A'                                             NT 
  7  Stony Brook  'A'                                          NT 
  8  New Hampshire  'A'                                        NT 
 
Event 39  Men Distance Medley
===============================================================================
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Vermont  'A'                                              NT 
  2  Umbc  'A'                                                 NT 
  3  Binghamton  'A'                                           NT 
  4  Albany  'A'                                               NT 
  5  Maine  'A'                                                NT 
  6  Hartford  'A'                                             NT 
  7  Stony Brook  'A'                                          NT 
  8  New Hampshire  'A'                                        NT